Leke Nasıl Çıkar?

Hemen hemen hepimizin günlük hayatta başına gelen sorunlardan biri de kumaş, halı, kilim, mobilya, koltuk, elbise, perde vb malzemelere leke bulaşmasıdır.

Mobilya, koltuk, kumaş vb üzerine bulaşan çeşitli lekelerin nasıl çıkarılabileceği konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Not düşelim: Burada belirtilen temizleme metodları her kumaş için uygulanmayabilir. Seçtiğiniz kumaştan lekeyi nasıl çıkartabileceğiniz konusunda lütfen kumaş kullanma kılavuzunda belirtilen hususları inceleyiniz.

Mürekkep Lekesi

Mürekkep hemen hemen her evde bulunan ve çok sık lekesi bir yerlere bulaşan bir madde. Tükenmez kalemlerden çocukların keçeli kalemlerine ve mürekkep püskürtmeli yazıcılara kullanım alanı olan mürekkeple ve haliyle mürekkep lekesiyle çok sık karşılaşırız.

Mürekkep; tanımı itibariyle, lekelemeye yönelik olarak tasarlanmış bir maddedir. Silinmeye karşı doğal olarak dirençli boyalardan veya pigmentlerden yapılır. Bu nedenle kullanıldıkları malzemelerde, yazılmış veya basılmış materyallerde bulaşma olması engellenmeye çalışılır; fakat aynı zamanda yanlışlıkla kumaşa veya döşemeye bulaştıklarında çıkarılmaları güç olabilir.
Herhangi bir mürekkep lekesi çıkarma olasılığı; mürekkebin bileşimi, kumaşın tipi, lekenin kumaş üzerinde, halıdaki kalış süresi ve bilinçli leke çıkarma işlemi dahil olmak üzere bir takım faktörlere dayanmaktadır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysideki ve Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Mürekkep lekesi için bilinmesi gereken en önemli bilgi, kumaşı asla sıcak suyun içine koymamak ve lekeyi yaymamaktır. Birçok insan, sıcak suyun mürekkebi çözeceği şeklinde yanlış bir kanıya sahiptir. Oysa, sıcak su durumu kötüleştirmekten başka işe yaramayacaktır; çünkü mürekkep lekesi kumaşa yerleşecek ve dolayısıyla lekeyi tamamen çıkarma olanağı belki de hiç kalmayacaktır.
Diğer bir önemli konu, mürekkep ıslandığı zaman akacak ve yayılacak olduğundan mürekkep lekesi için yapılacak müdahalenin en sınırlı alanda yapılması gerektiğidir.
Lekeye daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi de leke çıkarma başarısını olumlu etkiler.
Mürekkep sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin.
Sonra hazırlamış olduğunuz bir bardak su ve ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı karışımını temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla lekeli bölge üzerine tamponlayın (ovmadan bastırın).
Giysiyi veya kumaşı ılık suyla yıkayın.
Kurutmadan önce, lekenin gitmiş olduğundan emin olun.
Eğer leke çıkmamışsa, yukarıda belirtilen aşamaları tekrarlayın.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?
Piyasada satılan halıların büyük bölümü sabit boyalıdır. Aynı durum yüksek kaliteli, makine kilimleri için de geçerlidir. Fakat bazı iplikler ne yazık ki solmaz nitelikte değildirler. El kilimlerinde ve bazı halıların ilmiklerinde boya akması durumuna oldukça sık rastlanır. Burada belirtilen ve evde gerçekleştirilen müdahaleler, solmaz boyalara sahip halılara ve kilimlere ilişkindir. Mürekkep lekesi için yapılacak işlemden emin değilseniz veya hassas halılar söz konusuysa profesyonel halı yıkama hizmeti veren şirketlerden destek almanız iyi olacaktır.

Mürekkep lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasını olumlu etkiler, bu yüzden mümkün olduğunca mürekkep lekesinin kurumasına izin vermeyin.
Halıdaki veya koltuktaki mürekkep lekesi çıkarılır iken sıcak su kullanmamanız ve müdahaleyi en sınırlı alanda yapmanız gerekir.
Halıya bulaşan mürekkep yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya mürekkebi emdirin.
Sonra bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırlamış olduğunuz karışımı emdirmiş olduğunuz temiz bir bez veya kağıt havluyu lekeli bölge üzerinde ovmadan bastırın (Ovalamak, mürekkep lekesinin halı liflerine işlemesi neden olacağından dolayı lekenin çıkarılması daha güç olacaktır.).
Halının mürekkep lekesi için müdahale ettiğiniz kısmını, mümkün olan en az ılık suyla durulayın. Durulama işlemi için ıslattığınız bir süngeri kullanabilirsiniz.
Halıda kalan nemi, temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla mümkün olduğunca emdirerek alın.

Alternatif Yöntemler
Saç spreyi ve ispirto uygulamak mürekkep lekesi için olumlu sonuçlar verebilmekle beraber saç spreyi başka lekelenmelere yol açabildiği için, ispirto da yanıcı ve zehirli bir madde olduğundan dolayı evde kullanmak tehlikeli olduğu için kullanılmalarını tavsiye etmiyoruz.

Mürekkep Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar Sorusu İçin Ek Bilgiler
Yukarıdaki bilgileri vererek, mürekkep lekesi kumaştan nasıl çıkar konusunda başarılı olabilecek yöntemlerle ilgili sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Bununla birlikte, bütün çabalarınıza rağmen leke tamamen çıkarılamayabilir. Bu durumda, mürekkep lekesinin kumaştan çıkarılması için profesyonel destek almanız daha iyi sonuçlar verecektir.
Tabii, yapılan her başarısız denemenin kumaştaki mürekkep lekesini çıkarmayı daha da zorlaştıracağını aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Mürekkepler, bileşim olarak farklılık gösterdikleri için her tür mürekkep lekesi için aynı ölçüde etkili leke çıkarıcı bulmak mümkün değildir.
Bu yüzden mürekkep lekesi çıkarılırken en önemli sorun; çok farklı mürekkep formülü olmasında ve bu nedenle mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna ilişkin tek bir yanıtın olmamasındadır.
Neyse ki, mürekkep lekesi çıkarırken birçok durumda yararlanabilecek olduğunuz ve başarılı olabilen yöntemler de vardır:

Mürekkep Lekesi ile İlgili Yanlış Düşünceler
Mürekkep lekesi ile ilgili olarak en azından iki tane çok yaygın, fakat tamamen birbiriyle çelişen yanlış düşünce vardır.
Birincisi, mürekkebin kumaştan asla çıkarılamayacağı kanısıdır.
İkincisi ise genel leke çıkarıcıların bir mürekkep lekesi için her zaman çözüm olacağı şeklindedir.
Mürekkeple lekelenen bir giysinin artık kullanılamayacağından korkanlar için mürekkebin türüne, kumaşın türüne ve lekenin ne kadar zaman kumaş üzerinde kaldığına bağlı olarak değişen derecelerde umut vardır. Leke çıkarıcıların bütün mürekkep lekelerini çıkaracağına inananlar ise hayal kırıklığına karşı hazırlıklı olmalıdırlar. Bütün müdaheleler yapılmasına karşın, hiçbir yöntemle çıkarılamayan lekeler de vardır.,

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mum Lekesi
Doğum günü partilerinde, çeşitli kutlamalarda, bazı dinlerin törenlerinde ve aroma terapide de kullanılan renkli ve kokulu mumlar; dekoratif objeler, vurgulayıcı unsurlar ve ilginç sohbet konusu şeklinde varlık gösterirler. Çiçek kokulu mumlar koku duyumuzu şenlendirmelerine karşın, malesef hiç hoş görünmeyen mum damlaları görüntüye girerek bizi tekrar dünyanın bir temizlik işleri yeri olduğu gerçeğine geri döndürmektedir.

Mum konusunda genellikle fazla endişelenmeye gerek yoktur ve damlayan mumlar neredeyse meydana geldikleri kadar kolay bir şekilde çıkartılabilmektedir. Bunun yanında mumun damladığı yüzey tipine ve yerine bağlı olarak, mum lekesi çıkarılmasında doğru ve bilinçli yöntemlere ihtiyaç vardır. Ayrıca giysiler söz konusuysa, yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar suyla temas etmemelidir.

Mum Lekesi Çıkarılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mum lekesi oluştuğu anda panik yapmamak gerekir. Yeni oluşmuş ve henüz sıcak durumda olan mum damlalarına müdahele etmek mumun çıkarılması bir yana daha da yayılmasına neden olabilir.
Bu yüzden birçok leke için erken müdahele etmek gerekirken sözkonusu olan mum lekesi ise biraz beklemek gerekir.

Giysiden, Kumaştan, Örtülerden, Peçeteden Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?
Yapılması gereken ilk iş, damlamış olan muma bir buz küpü veya buz torbası koymaktır. Bu, mumun gevrekleşmesini sağlayacağından mum damlasını kazıyarak çıkarabilirsiniz.
Mumun alabildiğiniz kadar kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart, kredi kartı veya ince bir tereyağı bıçağı kullanın. Asla ağzı tırtıklı normal bir bıçak kullanmayın; örtüye zarar verebilirsiniz.
Mum parçalarının mümkün olduğu kadar fazla kısmını dikkatlice çıkardıktan sonra, ütüyü çıkarın ve biraz kese kâğıdı alın.
Bu kese kâğıdını, mum lekesi olan kumaşın altına koyun, kumaşın cinsine bağlı olarak ütüyü ısıtın.
Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kesekâğıdı koyun.
Mum, kesekâğıdına geçinceye kadar üstteki kese kağıdını hafifçe ütüleyin.
Soğuduktan sonra mum kalıntısının bulunduğu kese kâğıdını çöpe atın.
Bütün mum lekesi çıkıncaya kadar işlemi yeni kese kâğıdıyla tekrarlayın.

Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?
Mum damlalarını çıkarmak için once mumu sertleştirmeniz gerekir. Bu amaçla, damlanın üzerine bir buz küpü veya buz torbası koyun.
Bir plastik kart veya ince, küt ağızlı tereyağı bıçağı veya pürüzsüz bir plastik cetvel gibi aşındırıcı olmayan bir araç kullanarak mumum mümkün olduğunca fazla kısmını nazikçe çıkarın.
Özellikle mobilyanızın yüzeyini çizmemek için aşırı titiz hareket ettiğinizde ahşap mobilya üzerinde biraz mum kalıntısı kalabilir. Bir yumuşak ve temiz bez kullanıp bölgeyi temizleyin.
Mum lekesi çıkmazsa büyük marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir parça kaliteli mobilya cilası uygulayın. Mum lekesi kalırsa lekeyi hafifçe ovalayarak çıkarın.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?
Eğer sizin de halınıza mum damlarsa, mumu bir buz küpü veya buz torbası kullanarak dondurun. Halıdaki veya koltuk benzeri döşemelik kumaşlar üzerindeki mumu dondurmak için tasarlanmış bir ticari ürün de kullanabilirsiniz.
Mum donduktan sonra, plastik bir kart veya küt ağızlı temiz bir bıçak kullanarak mum lekesini parçalayın.
Daha sonra hemen mum parçalarını alın veya elektrikli süpürgeyle temizleyin. Eğer uzun süre beklerseniz mum parçaları yumuşayacak ve tekrar soğutmanız gerekecektir.

 

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?
Pas sadece kumaşlar için değil, aynı zamanda zeminler, mobilyalar ve başka birçok eşya için de sık rastlanan bir sorundur.
Temel olarak, paslanma bir metalin oksitlenmesidir. Bu oksitlenme, temizlenmesi zor olabilecek pas lekeleri bırakabilir.

Pas Lekesi
Alüminyum ve bakır gibi birçok metalin paslanabilmesine karşın, insanların çoğu pası demirle özdeşleştirir. Çeşitli paslanma şekilleri vardır ve bunların hepsi farklı görünüme sahiptirler. Paslanan demir veya metal kırmızımsı kahverengi bir pas lekesi yaratır.

Su veya nem, demirle temas ettiğinde; su, havadaki karbondioksitle reaksiyona girerek karbonik asit yaratır. Bu asit, demiri zayıflatır ve çözündürmeye başlar. Aynı zamanda su (h2o), kendisini oluşturan parçacıklara bölünür: yani hidrojene ve oksijene.
Artık etrafta serbest bir oksijen molekülü vardır ve bu molekül, çözünen demirle temas ederek yeni bir bileşik yaratır. Demir şimdi pasın bilimsel adı olan demir okside dönüşmüştür.

Pas Lekesi Kumaşlara Nasıl Geçer ?
Kumaşlar veya elbiseler de çeşitli kaynaklardan pas lekesi alırlar.
Eğer makinelerin bulunduğu ortamda çalışıyorsanız, pas lekesi oluşması riski artar. Bazı durumlarda çamaşır makinelerinde de pas oluşur ve
bu pas, giysilere veya çarşaflara geçer.
Paslı bir şeye sürtünmek de pas lekesi yaratabilir.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?
Pas lekesi çıkarmak için genellikle asit kullanılır. Asit, kumaşa tatbik edildiğinde pas suda çözünür hale gelerek lekenin çıkması kolaylaştırılır.
Limon suyundaki sitrik asit de pas için doğal ve iyi bir leke çıkarıcı görevi görür. Pas lekesi olan bölgeye, limonu sıkarak elde edebileceğiniz veya marketlerde şişeyle satılan limon suyundan biraz dökün, limon suyunu kumaşın tamamen emmesini bekleyin.
Sonra giysiyi veya tekstil ürününü güneşte kurumaya bırakın. Güneş ve limon suyu lekeyi hafifletir.
Son olarak giysiyi veya kumaşı soğuk suyla yıkayın.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?
Oje, türlü renklerde bulunan bir tırnak cilasıdır ve dünya yüzündeki bir çok kadının kullanmaktadır.

Oje Lekesi kadınların en çok karşılaştıkları sorunların başında gelir.
Ojenin; giysilere, halıya veya diğer zeminlere bulaşma riski her zaman olacaktır. Oje ve kozmetik ürün kaynaklı lekeler meydana gelmeden önce bunlarla baş etmenin yollarını öğrenmek, leke olduğunda hemen harekete geçebilmeniz açısından önemlidir. Oje lekesi için mümkün olduğunca çabuk müdahale etmek, lekeyi tamamen çıkarmadaki başarınıza olumlu katkı yapacaktır.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?
Oje lekesi çıkarma işlemine başlamadan önce halının renk atmazlık niteliğini anlamak için oje çıkarıcısını; halının köşesi gibi görünmeyecek bir yerde mutlaka denemeniz gerekir. Özellikle koyu renkli halılarınızı dikkatlice test etmeniz, halı elyafına zarar gelmemesi veya halı renginin açılmaması için son derece önemlidir. Koltuk kumaşı oje lekesi olduğu takdirde, yastık arkası denemek için iyi bir nokta olabilir.

Beyaz ve desensiz bir kağıt havluya, temiz bir beze veya pamuğa, aseton içeren oje çıkarıcısı dökün. Bu işlemin, aseton içermeyen oje çıkarıcı ile yapılması daha güvenli, ama etkisi daha azdır.
Aseton içeren oje çıkarıcı ile ıslatılmış olan havluyu, halıdaki oje lekesinin üzerinde ovmadan bastırarak tamponlayın.
Havlu veya kullandığınız malzeme, oje lekesini emdikçe ara sıra değiştirin ve işlemi tekrarlayın.
Bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen deterjanı bir bardak ılık suyla karıştırın.
Bu karışımı, yeni bir kağıt havlu veya benzeri bir malzemeye emdirdikten sonra kağıt havluyu halı veya koltuktaki oje lekesi üzerinde basınçla tamponlayın ve oje lekesinin emilmesini sağlayın.
Daha sonra olabildiğince az, temiz ve ılık su kullanarak halının oje lekesi için müdahale ettiğiniz bölümünü durulayın.
Son olarak halı üzerinde kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz havluyla bastırarak alın.
Halı kuruduktan sonra halının tamamını süpürerek eski formuna gelmesini sağlayabilirsiniz.

Halıdan ve Koltuktan Kurumuş Oje Lekesi Çıkarma
Halınızdaki eski ve kurumuş oje lekesini çıkarmak da mümkün olabilir: Önce, bir kaşık veya küt ağızlı bir bıçak kullanarak ojenin fazlasını mümkün olduğunca halıdan dikkatlice kazıyın.
Etrafa yayılan küçük oje kırıntıları olursa elektrik süpürgesi kullanarak vakumlayın.
Bir önceki oje lekesi çıkarma uygulamasında anlatılan işlemleri sırasıyla uygulayın.
Birden çok kumaş veya elyaf çeşidi kullanılan giysiler ve halılar oje lekesi olduğunda, bir temizleme profesyonelinden destek almanız faydalı olacaktır.
Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?
Kahve bugün dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden biri haline gelmiştir. Etrafınıza bakarsanız; insanların araba kullanırken, yürürken veya bir şeylere kafa yorarken kahve yudumladıklarını görebilirsiniz. Eğer sizin de kahve içme alışkanlığınız varsa, en sevdiğiniz giysiye veya masa örtüsüne kahvenin damlaması veya dökülmesi kaçınılmazdır. Kahve lekesi bazı özellikler bakımından çay lekesi ile benzer özellikler taşır.

Kahve Lekesi İçin Acil Müdahele
Kahve; işte, okulda, lokantada ve ev dışındaki başka yerlerde de çok tüketilen bir içecek olduğu için her zaman, kahve lekesi çıkarmak için gerekli şeyler elinizin altında olmayabilir. Bir lokantadasınız, mükemmel bir yemeğin ardından kahvenizi yudumladıktan sonra giysinizde kahve lekesi olduğunu fark ediyorsunuz:

Burada en önemli şey hemen kahve lekesi üzerine ılık su tatbik etmektir. Masadan izin isteyip tuvalete giderek, temiz bir bez (veya tuvalet kağıdı) ve ılık su ile lekeyi nemlendirin.
Lekeyi asla ovmayın, sadece emdirin.
Daha sonra hafifçe bastırarak kurulamak için bir başka bez kullanın.
Bütün kahve lekesi sadece suyla çıkmayabileceğinden; bu nedenle eve gider gitmez, uygun leke çıkarma işlemlerini gerçekleştirin.

Mobilyadaki Kahve Lekesi

Masa, sehpa ve tezgah üstlerinde kahve fincanının yuvarlak izler şeklinde lekeler bırakması, hiç de ender karşılaşılan bir durum değildir.
Genellikle kahve lekesi nemli bir bezle hemen çıkarılabilir; fakat lekeyi geç fark ederseniz, kahve lekesinin çıkarılması gerçekten zorlu olabilir.

Mobilyadaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
Mobilyadaki kahve lekesi için leke çıkarma işleminin bir kabusa dönüşmesine gerek yoktur:

Lekelenen bölgeye ağartıcı içermeyen sıvı deterjan tatbik edin.
Eğer bu işe yaramazsa, lekeye karbonat uygulayın veya sirkeyle ovmaya çalışın, yüksek oranda işe yarayacaktır.

 

Leke Nasıl Çıkar?

Leke Nasıl Çıkartırız?

Leke Nasıl Temizlenir?

Leke Temizleme Metodları, Lekeli Pis Kıyafetler Nasıl Temizlenir

 

Mobilya Temizlik, Kullanım ve Leke çıkarma ile ilgili bilgilendirmelerimiz devam edecek.